Fizyka medyczna, II stopień
Gwałtowny rozwój aparatury stosowanej w medycynie wiąże się z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć fizyki i zastosowaniem komputerów. Doświadczenia zagraniczne i polskie wykazały, że do pełnego wykorzystania aparatury niezbędna jest znajomość fizyki współczesnej w połączeniu z umiejętnością obsługi aparatury i programowania komputerowego. W zespołach opracowujących nową aparaturę medyczną, czy tylko ją stosujących, powinien znajdować się fizyk.
Kształcenie studentów tej specjalności jest prowadzone przy ścisłej współpracy z Wojewódzkim Centrum Medycznym, Szpitalem Wojewódzkim w Opolu, a w szczególności z Zakładem Medycyny Nuklearnej i Opolskim Centrum Onkologii. Kształcenie jest ukierunkowane na wykorzystanie promieniowania jonizującego i niejonizującego w diagnostyce i terapii medycznej oraz zastosowanie informatyki w medycynie.
Ważniejsze przedmioty specjalistyczne objęte programem studiów to:
- bazy danych w medycynie
- planowanie leczenia w teleradioterapii
- dozymetria promieniowania jonizującego
- biofizyka zmysłów
- biofizyka komórki zwierzęcej i roślinnej
Absolwent będzie posiadał poszerzoną - w stosunku do studiów pierwszego stopnia - wiedzę ogólną z zakresu nauk fizycznych oraz fizyki medycznej.
Przygotowanie do pracy:
- przy obsłudze skomplikowanej aparatury medycznej
- w szpitalach i klinikach wykorzystujących diagnostykę obrazową, diagnostykę i terapię laserową oraz radio- i nukleoterapię
- w instytucjach naukowych, stacjach SANEPID oraz jednostkach naukowo-badawczych i usługowych
- w firmach wprowadzających na nasz rynek nowoczesną aparaturę medyczną
- w firmach zajmujących się projektowaniem i konserwacją aparatury medycznej
program studiów