Diagnostyka i analityka medyczna, I stopnia, inżynierskie
Specjalność 3,5-letnia inżynierska. W ciągu trwania siedmiu semestrów studiów kształcenie oparte jest na przekazywaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technik stosowanych w medycynie oraz realizacji kształcenia dających kompetencje inżynierskie. Doświadczenia zagraniczne i polskie wykazały, że do pełnego wykorzystania aparatury niezbędna jest znajomość fizyki współczesnej w połączeniu z umiejętnością obsługi aparatury i programowania komputerowego.

Kształcenie studentów tej specjalności jest prowadzone przy ścisłej współpracy z Opolskim Centrum Onkologii. Kształcenie jest ukierunkowane na wykorzystanie promieniowania jonizującego i niejonizującego w diagnostyce i terapii medycznej oraz zastosowanie informatyki w medycynie.

Absolwenci tej specjalności będą posiadali kwalifikacje umożliwiające podjęcie pracy w zakładach i pracowniach diagnostyki medycznej, zakładach i pracowniach analityki medycznej i przemysłowej. Studenci zdobędą niezbędną wiedzę do podjęcia studiów magisterskich na fizyce wszystkich specjalności.

Ważniejsze przedmioty specjalistyczne objęte programem studiów to: program studiów





Fizyka medyczna, II stopień
Gwałtowny rozwój aparatury stosowanej w medycynie wiąże się z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć fizyki i zastosowaniem komputerów. Doświadczenia zagraniczne i polskie wykazały, że do pełnego wykorzystania aparatury niezbędna jest znajomość fizyki współczesnej w połączeniu z umiejętnością obsługi aparatury i programowania komputerowego. W zespołach opracowujących nową aparaturę medyczną, czy tylko ją stosujących, powinien znajdować się fizyk.

Kształcenie studentów tej specjalności jest prowadzone przy ścisłej współpracy z Wojewódzkim Centrum Medycznym, Szpitalem Wojewódzkim w Opolu, a w szczególności z Zakładem Medycyny Nuklearnej i Opolskim Centrum Onkologii. Kształcenie jest ukierunkowane na wykorzystanie promieniowania jonizującego i niejonizującego w diagnostyce i terapii medycznej oraz zastosowanie informatyki w medycynie.

Ważniejsze przedmioty specjalistyczne objęte programem studiów to:
Absolwent będzie posiadał poszerzoną - w stosunku do studiów pierwszego stopnia - wiedzę ogólną z zakresu nauk fizycznych oraz fizyki medycznej.

Przygotowanie do pracy: program studiów


Studia doktoranckie z zakresu fizyki, III stopień
Czteroletnie studia doktoranckie w zakresie fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UO stanowią trzeci stopień kształcenia uniwersyteckiego (licencjat, magisterium, doktorat). Celem studiów doktoranckich jest stworzenie studentom możliwości znaczącego podniesienia wiedzy i kwalifikacji w zakresie fizyki (fizyka doświadczalna, fizyka teoretyczna, techniki komputerowe, metody analityczne), poprzez aktywny udział w badaniach naukowych. Ich wynikiem powinny być publikacje naukowe w recenzowanych periodykach o zasięgu międzynarodowym, autoryzowane lub współautoryzowane przez doktoranta, a w konsekwencji możliwość przygotowania i obrony rozprawy doktorskiej.

Studia doktoranckie prowadzone są jako studia stacjonarne (bezpłatne) zgodnie z obowiązującym na Uniwersytecie Opolskim regulaminem studiów doktoranckich.

Studia trwają 4 lata i stwarzają możliwość uzyskania stopnia doktora nauk fizycznych. Doktoranci mogą otrzymać pomoc materialną w formie: stypendium socjalnego, zapomogi, stypendium dla najlepszych doktorantów, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia.
Stypendia doktoranckie - inwestycja w kadrę naukową województwa opolskiego

Rekrutacja na rok 2015/16

Rejestracja w internetowym systemie IRK
Wymagane dokumenty:
Rozmowa kwalifikacyjna:
Dwa terminy:
2015-07-01, sala 160,
2015-09-29, sala 160,

Kierownik Studiów Doktoranckich
dr hab. Ryszard Piasecki, Ryszard.Piasecki@uni.opole.pl
Instytut Fizyki UO
ul. Oleska 48
45-052 Opole



Fizyka dla magistrów innych specjalności, studia podyplomowe
Studia Podyplomowe z Fizyki dla Magistrów Innych Specjalności są przeznaczone dla słuchaczy, którzy ukończyli wyższe studia magisterskie i posiadają uprawnienia pedagogiczne do nauczania w szkole, np. ktoś uczy w szkole matematyki, bądź innego przedmiotu, i chce uzyskać przygotowanie merytoryczne do nauczania fizyki.

Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota i niedziela) nie więcej niż dwa razy w miesiącu.
Terminy zjazdów są ustalane na spotkaniu organizacyjnym.
Studia trwają trzy semestry.

W programie studiów występują takie przedmioty, jak: wprowadzenie do fizyki, fizyka klasyczna z elementami fizyki relatywistycznej, termodynamika, elektrodynamika i optyka, fizyka kwantowa, elementy fizyki ciała stałego, elementy fizyki jądrowej, astronomia, podstawy informatyki, programy użytkowe i techniki multimedialne no i oczywiście dydaktyka fizyki łącznie z laboratorium z dydaktyki fizyki. Rodzaj zajęć: wykłady, konwersatoria i pracownie fizyczne oraz pracownia komputerowa. Podczas studiów należy zdać 4 egzaminy i uzyskać 15 zaliczeń z zajęć konwersatoryjnych i laboratoryjnych.

Proszę się nie przerażać nazwami i liczbą przedmiotów!

W programie studiów jest 215 godzin wykładów, 265 godzin konwersatoriów i laboratoriów oraz 60 godzin praktyi zawodowej. Łączna liczba godzin na studiach wynosi 530. Program studiów został pozytywnie zweryfikowany przez Państwową Komisję Akredytacyjną w marcu 2007 roku.
Opłata za studia wynosi ok. 4500 zł.(zależy od liczby słuchaczy)

Rekrutacja
Niezbędne dokumenty:
podanie, adres email (koniecznie)
kwestionariusz szkolny,
potwierdzona kopia dyplomu,
dwa zdjęcia,
ksero nabytych uprawnień pedagogicznych
i ksero dowodu osobistego.
Dokumenty należy składać w sekretariacie Instytutu Fizyki UO
tel. 077 452 72 50 (e-mail: instfiz@uni.opole.pl).
Adres pocztowy:
Uniwersytet Opolski,
Instytut Fizyki,
ul. Oleska 48, 45-052 Opole.

Z poważaniem
dr Agnieszka Bartecka - Kierownik Studiów Podyplomowych



!!! Zapisz się do nas na studia !!!