Obserwacje Astronomiczne


Obserwatorium organizuje lekcje astronomii dla klas szkolnych, sesje obserwacyjne dla grup zorganizowanych oraz dla zainteresowanych osób indywidualnych. Sesje dzienne umożliwiają obserwacje plam na Słońcu oraz protuberancji. Podczas pokazów wieczornych możliwa jest obserwacja między innymi Księżyca i planet. Pokazy odbywają się na tarasie obserwatorium (XII piętro, DS "Niechcic", ul. Katowicka 89b).

W ramach lekcji astronomii oferowanych przez Obserwatorium dla szkół, uczniowie mają możliwość wysłuchania referatu na temat podstawowych zagadnień związanych z astronomią. Uczniowie zostaną również zapoznani z zakresem badań prowadzonych przez jednostki naukowe, w szczególności przez obserwatorium uniwersyteckie. Jeżeli pogoda pozwala, częścią lekcji jest możliwość obejrzenia Słońca wraz z omówieniem przejawów aktywności słonecznej aktualnie występujących na tarczy lub jego brzegu. Na zakończenie każdej wiztyty uczniom prezetowane jest wyposażenie obserwacyjne w tym główne teleskopy Obserwatorium, na których prowadzone są obserwacje naukowe. Podczas prezentacji sprzętu szczegółowo omawiana jest budowa każdego teleskopu wraz z charakterystyką prac na nich prowadzonych.

Zapraszamy uczniów szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wszelkie pytania mile widziane.

Pokazy odbywają sie w miesiącach od września do maja.

Terminy:
1. Szkoły
* lekcje, obserwacje Słońca - od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00 - dokładny termin ustalany po kontakcie z pracownikiem Obserwatorium
* obserwacje wieczorne - terminy ustalane indywidualnie

Wymagane jest zgłoszenie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

2. Osoby indywidualne, grupy zorganizowane
* pokazy Słońca, pokazy wieczorne - terminy ustalane indywidualnie

Szczegółowe informacje w obserwatorium.

Kontakt:
Marcin Szpanko
telefon: 077 452 7292 (Obserwatorium)
077 452 7250 (Sekretariat Instytutu Fizyki)
e-mail: astro@uni.opole.pl
lub osobiście w Obserwatorium (XII piętro w DS "Niechcic")




Relacja z wyjazdu obserwacyjnego
(Data publikacji: 2016.11.15)
W dniu 9.11.2016 r. odbył się wyjazd obserwacyjny do Zagwiździa z uczniami Publicznego Liceum i Gimnazjum Katolickiego w Opolu podczas którego uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładu Marcina Szpanko o Kometach, obserwować Księżyc z Ireneuszem Książkiem i nauczyć się od Andrzeja Czaińskiego rozpoznawać Gwiazdozbiory. Było zimno jednak atmosfera była gorąca. Całość koordynowała Katarzyna Książek z Marleną Garczewską i Hanną Podolak. W organizacji pomagali studenci fizyki: Marta Dekun, Wiktoria Lipińska, Klaudia Piotrowska i Marta Marchuk z filologii angielskiej.

Wspólne obserwacje Księżyca
(Data publikacji: 2016.11.10)
Superpełnia w poniedziałek 14 listopada 2016. Księżyc krąży dookoła Ziemi po orbicie, która nie jest okręgiem, a elipsą. W związku z powyższym bywają okresy, że jest on raz bliżej, a raz dalej. Nie ma stałej odległości dzielącej Księżyc od Ziemi. W poniedziałek, 14 listopada, będziemy mieli do czynienia zarówno z pełnią Księżyca, jak i z największym w ciągu roku zbliżeniem Księżyca do Ziemi (ok. 356515 km).
Z tej okazji Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego z Wirtualną Akademią Astronomii i OO PTF zapraszają na wspólne oglądanie Księżyca do Obserwatorium Astronomicznego IF UO (XII piętro DS. Niechcic - ul Katowica 87 b) w poniedziałek (14.11.2016) od godz. 19:00 do 22:00.
Zapraszamy również na wykład dr hab. Włodzimierza Godłowskiego p.t. "Jak zdobywano Księżyc" Obserwatorium Astronomiczne o godz. 20:00.
Wyjazd na obserwacje
(Data publikacji: 2016.10.20)
13 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej 20 w Opolu i Publicznej Szkoły Podstawowej 21 w Opolu wyjechali z Zespołem Wirtualnej Akademii Astronomii (mgr M. Szpanko, mgr A. Czaiński, dr K. Książek) do Zagwiździa na nocne obserwacje astronomiczne. Uczniowie wysłuchali wykładu, obserwowali piękny Księżyc i zachodzącego Marsa. Uczniowie na ognisku piekli kiełbaski dzięki uprzejmości Gminy Murów i pomocy studentów KNF (M. Garczewskiej, K. Grzesiak, K. Piotrowskiej, M. Dekun).

Noc z Gwiazdami
(Data publikacji: 2016.10.14)
25 września br. uczniowie Publicznej Szkole Podstawowej nr 20 w Opolu w ramach "Nocy z Gwiazdami" brali udział w obserwacjach nocnego nieba i grze laserowej przygotowanej przez ekspertów Wirtualnej Akademii Astronomii: dr Katarzynę Książek, dra Ireneusza Książka i mgra Andrzeja Czaińskiego.

Tranzyt Merkurego
(Data publikacji: 2016.05.05)
Z okazji Tranzytu Merkurego przez Tarczę Słoneczną zapraszamy na wykład dr hab. Włodzimierza Godłowskiego p.t. Dlaczego planeta Merkury jest ciekawa?, który odbędzie się
9 maja 2016 roku o godz. 12:30 w sali 249 w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Zapraszamy również na transmisję tego niecodziennego zjawiska w internecie na stronie: fizyka.uni.opole.pl/odkrywca i bezpośrednie obserwacje przez teleskop na Kampusie Uniwersytetu Opolskiego przy Instytucie Fizyki (od strony boiska Orlik na ul. Oleskiej).
transmisja z Obserwatorium IF UO
Wieczór Otwarty w Obserwatorium Astronomicznym
(Data publikacji: 2016.04.14)
Instytut Fizyki zaprasza wszystkich na wieczór otwarty w Obserwatorium Astronomicznym UO. W programie: pokaz wieczornego nieba (obserwacje Jowisza i Księżyca). Wszystkich chętnych zapraszamy we wtorek 19 kwietnia w godzinach 20:00 - 21:30 (XII piętro DS "Niechcic", ul. Katowicka 89b).
Pokaz w Obserwatorium
(Data publikacji: 2016.02.11)
9 lutego 2016r. w Obserwatorium Astronomicznym Instytutu Fizyki odbył się wykład i obserwacje dla grupy uczniów z Korfantowa. Uczniowie usłyszeli wykład o Układzie Słonecznym oraz przeprowadzili obserwacje Słońca.

Obserwacje zaćmienia Księżyca
(Data publikacji: 2015.10.02)
Instytut Fizyki UO zorganizował w Obserwatorium Astronomicznym IF UO obserwacje zaćmienia Księżyca 28.09.2015 od godziny 3:30 do godziny 5:00

Instytut Fizyki w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii zorganizowł
Astronomiczną Noc Księżyca w Grodzie Rycerskim w Byczynie.
Start: niedziela 27.09.2015 od 20:00
Koniec: poniedziałek 28.09.2015 do 6:00

Wieczór Otwarty w Obserwatorium Astronomicznym
(Data publikacji: 2015.04.24)
29 kwietnia 2015r. odbył się pokaz wieczornego nieba (m.in. obserwacje Jowisza i Księżyca) oraz można było wysłuchać wykładu "Planety innych gwiazd"

Wieczór Otwarty w Obserwatorium Astronomicznym
(Data publikacji: 2015.04.21)
22 kwietnia 2015r. w godzinach 20:15 - 21:30 w Obserwatorium IF UO odbył się pokaz wieczornego nieba (m.in. obserwacje Jowisza i Księżyca).

Wieczór Otwarty w Obserwatorium Astronomicznym
(Data publikacji: 2015.03.27)
Instytut Fizyki UO i Wirtualna Akademia Astronomii zaprasza wszystkich zainteresowanych na wieczór otwarty w Obserwatorium Astronomicznym IF UO w poniedziałek
30 marca 2015r. w godzinach 19:00 - 21:30
(XII piętro DS "Niechcic", ul. Katowicka 89b).
W programie obserwacja zachodu Słońca (od 19:00) i pokaz wieczornego nieba (od 20:00). W przypadku niepogody zapraszamy na prelekcję: "Eksploracja Układu słonecznego - historia i przyszłość".
Od godziny 20:00 będzie można również skorzystać z szkolenia z obsługi teleskopu robotycznego BRT znajdującego się na Teneryfie i możliwości Wirtualnej Akademii Astronomii.
Wszystkich chętnych zapraszamy.



Zaćmienie Słońca - relacja z obserwacji
(Data publikacji: 2015.03.23)
20 marca 2015r. był szczególnym dniem dla amatorów obserwacji ciekawych zjawisk astronomicznych. Od 9:47 do 12:07 można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, przy wsparciu wolontariuszy Wirtualnej Akademii Astronomii, przygotował z tej okazji miejsca do wspólnej obserwacji.
Przed tym niecodziennym zjawiskiem można było wysłuchać ciekawego wykładu
"Słońce - gwiazda pełna tajemnic" wygłoszonego przez dr hab. Dariusza Mana.
Po wykładzie rozpoczęły się wspólne obserwacje:

Campus Uniwersytetu Opolskiego

Plac Kopernika przy wejściu do Solarisa

Obserwatorium Astronomiczne w DS. Niechcic
GALERIA ZDJĘĆ

Ponadto, na stronach Instytutu Fizyki UO, Obserwatorium IF UO oraz Wirtualnej Akademii Astronomii, można było zobaczyć transmisję z zaćmienia Słońca. Na naszym serwerze odnotowano ponad 20 tysięcy odsłon z różnych części Świata!
A tutaj można zobaczyć film i zdjęcia z zaćmienia Słońca.