Katedra Zastosowań Fizyki Jądrowej

Sprawozdanie merytoryczne z realizacji „Małego grantu” na temat „Kładka do kariery”;

Kładka do kariery” to szkolenie dla studentów kierunku Fizyka umożliwiające nawiązanie kontaktu z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami. Studenci kierunku Fizyka uczestnicząc w zajęciach głównego kanonu nauczania w Instytucie Fizyki przechodzą m.in. intensywne kursy podstaw fizyki, fizyki atomowej i jądrowej, które składają się z wykładów, ćwiczeń rachunkowych i zajęć laboratoryjnych. Chcieliśmy naszym kursem uzupełnić studia na kierunku Fizyka o aspekt praktyczny. Podczas swoich studiów niewiele jest okazji, aby zaprezentować im instytut naukowy nie będący uczelnią, zakład pracy oraz inne potencjalne miejsca przyszłej pracy. Stąd nasza inicjatywa, której dodatkowym celem jest także podniesienie edukacji ekologicznej młodych ludzi.

Społeczeństwo w naszym kraju niewiele wie o energetyce, w szczególności o energetyce jądrowej. Aby je przekonać do alternatywnych form pozyskiwania energii, ze szczególnym naciskiem położonym na ochronę środowiska, nie wystarczą dyskusje i nawet autorytet wykładowców. Studenci, wkrótce będący elitą intelektualną kraju, powinni dostać odpowiednią wiedzę na ten temat, aby później w społeczeństwie móc ją propagować. Nic tak nie przekonuje jak zobaczenie na własne oczy tego, że energetyka jądrowa nie jest taka straszna. Możliwość zobaczenia pracy elektrowni jądrowej i dla porównania pracy elektrowni konwencjonalnej i wodnej jest dla młodych ludzi niewątpliwie dużym przeżyciem oraz bezcennym doświadczeniem. Przy okazji studenci mieli okazję nawiązania kontaktu z przyszłymi potencjalnymi pracodawcami lub miejscami odbywania praktyk i stażów doskonalących.

W przygotowaniu części szkolenia czynny udział brała firma ATMOTERM S.A. z Opola. Harmonogram działań przy realizacji zadania:

  • Cykl wykładów pokazujących zasadę działania pracy elektrowni jądrowej i konwencjonalnej - marzec/maj 2010r.
  • Wyjazd do elektrowni jądrowej w Temelinie – maj 2010r.
  • Spotkania podnoszące świadomość ekologiczną, dotyczącą pozyskiwania energii – maj/czerwiec 2010r.
  • Wyjazd do elektrowni wodnych w Turawie, Nysie i Otmuchowie – czerwiec 2010r.
  • Zakończenie i podsumowanie kursu – październik 2010r.

Podczas wykładów przygotowujących studentów do wyjazdu do Elektrowni Jądrowej w Temelinie w Czechach, studenci mieli okazję poznać m. in.:

  • Podstawy fizyczne pozyskiwania energii z procesu rozszczepienia U-235
  • Działanie reaktora jądrowego

W Temelinie wykład ten uzupełniono o kolejne aspekty. W Centrum Informacyjnym przedstawiono studentom już szczegóły działania elektrowni jądrowej w tym cały cykl technologiczny produkcji energii. Pokazano rudę uranową i pręty paliwowe, zaprezentowano także model wodnego reaktora jądrowego. Następnie studenci podzieleni w grupach weszli na teren elektrowni w Temlinie i zapoznali się całym cyklem produkcyjnym. Cały pokaz był przygotowany bardzo profesjonalnie przez pracowników tamtej elektrowni i trwał kilka godzin. Istotne było to, że studenci mogli zobaczyć także praktycznie nienaruszony teren wokół elektrowni. Zamiast hałd, odpadów i dymiących kominów wokół znajdowały się uprawne pola, lasy i mieszkające w nich dzikie zwierzęta.

W załączeniu zdjęcia z wyjazdu do Elektrowni Jądrowej w Temelinie.

W ramach podnoszenia świadomości ekologicznej oraz innych form wytwarzania energii zrealizowane były wykłady prowadzone przez specjalistów firmy ATMOTERM S.A. Tematy tych wykładów to m.in.:

  • "Produkcja energii w elektrowni konwencjonalnej - szkic technologii"
  • "Kompleksowe wsparcie monitorowania emisji CO2 w branży energetycznej".

W załączeniu zdjęcia z w/w szkoleń.

Przeprowadzone szkolenie było poparte praktycznym elementem w postaci zwiedzania różnego typu elektrowni.

Podczas wyjazdu do Elektrowni Jądrowej w Temelinie studenci mogli zobaczyć w praktyce to, czego nauczyli się podczas cyklu wykładów a jednocześnie poznać i nawiązać kontakt ze swoim potencjalnym pracodawcą lub zakładem umożliwiającym nabycie doświadczenie praktycznego.

W czasie wizyty w elektrowniach wodnych studenci mieli okazję zobaczyć różnice w różnego typu elektrowniach wodnych, znajdujących się na terenie Opolszczyzny.

W załączeniu zdjęcia z wyjazdów do elektrowni.

Wykłady wygłoszone przez pracowników firmy ATMOTERM S.A. zachęcały także studentów do korzystania z możliwości stażów i pracy w tej firmie. Warto wspomnieć, że większość wykładów prowadziły osoby, które ukończyły studia w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Studenci mogli przekonać się, że zgodnie z hasłem przewodnim wybranego kierunku na UO – „Nie ma bezrobotnych fizyków”

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tego „Małego grantu”, w szczególności:

  • pracownikom firmy ATMOTERM S.A. za przeprowadzone wykłady;
  • Zarządowi TAURON Ekoenergia sp. z o. o. za umożliwienie studentom zwiedzania elektrowni;
  • Panu Leszkowi Milewskiemu z Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Opolskiego, za sprawne i rzeczowe porady oraz obsługę naszego projektu.

. Kladka Do Kariery | Utwórz swoją wizytówkę


Strona Główna| O Katedrze| Prowadzone badania| Pracownie| Kontakty

Katedra Zastosowań Fizyki Jądrowej

Kontakt z administratorem strony